Prześwietlenie zęba, czyli tzw. RTG to badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego, które pozwala uzyskać dwuwymiarowy obraz jednego zęba lub całego uzębienia. W stomatologii technologia ta okazuje się niejednokrotnie bardzo użyteczna. Co powinien wiedzieć pacjent, który dostał skierowanie na rentgen? O tym właśnie piszemy poniżej.
Zdjęcie RTG zębów – wskazania do wykonania
Zdjęcia rentgenowskie to niezwykle istotny element badań diagnostycznych w stomatologii. Znajdują one zastosowanie, kiedy lekarz chce sprawdzić stan pojedynczego zęba lub całego uzębienia, w celu zaplanowania dalszego postępowania. Może również chcieć zweryfikować wynik dotychczasowych zabiegów.
Technologia ta okazuje się wyjątkowo użyteczna w endodoncji. Przed leczeniem kanałowym dentysta może zalecić wykonanie punktowego RTG zęba, aby sprawdzić w jakim stanie są korzenie.
- Zastanawiasz się ile kosztuje leczenie kanałowe w Toruniu? Sprawdź artykuł!
W protetyce natomiast takie zdjęcie pomoże określić np. czy dany ząb może posłużyć jako filar dla mostu protetycznego.
W przypadku tzw. pantomogramu, możliwe jest wykonanie poglądowego zdjęcia całego uzębienia.
Dzięki temu można zdiagnozować nie tylko zęby, ale również kości, zatoki szczękowe i stawy. Pomaga również ocenić stan uzębienia w przypadku wyrastających ósemek.
Prześwietlenie zęba – przebieg zabiegu
Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie jest bolesnym zabiegiem i ma raczej dość prosty przebieg. Przed prześwietleniem zęba należy ubrać się w specjalny ołowiany fartuch ochronny, który ma za zadanie zabezpieczyć przed promieniowaniem. Następnie w celu wykonania punktowego RTG, klisza rentgenowska zostaje umieszczona w jamie ustnej pacjenta i zostaje wykonane zdjęcie radiologiczne. Jeśli natomiast chodzi o zdjęcia pantomograficzne, pacjent musi zachować pozycję stojącą, a w zębach ma specjalny uchwyt, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne ustawienie aparatu. Niezależnie od rodzaju wykonywanego zdjęcia, całość trwa bardzo krótko i często udaje się zamknąć w 2 minutach.
Ważne! Przed wykonaniem rentgena należy usunąć wszystkie metalowe elementy garderoby (kolczyki, łańcuszki). W przeciwnym razie badanie może zostać zakłócone, a zdjęcie niewyraźne.
Rentgen zęba – czy jest niebezpieczny dla pacjenta?
W procesie wykonywania zdjęć rentgenowskich wykorzystywane jest promieniowanie, jednak jego dawka jest minimalna. Mimo tego, wiele osób ma obawy, że badanie to, jeśli miałoby odbywać się kilka razy w roku, może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto jednak mieć na uwadze, że w wyniku działania sił naturalnych organizm człowieka przyjmuje dziennie większą dawkę promieniowania niż podczas pojedynczego badania. Zatem wielokrotne przeprowadzanie rentgena zęba na przestrzeni roku nie powinno być szkodliwe w skutkach. Zdjęć rentgenowskich nie wykonuje się jedynie u kobiet w ciąży, jeżeli sytuacja zdrowotna do tego nas nie zmusza.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!